bitcoin

Kryptowaluty – podstawowe informacje

Ekonomia

W ostatnich czasach kryptowaluty stały się dosyć popularnym tematem. Ale czym są? W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Kryptowaluty – podstawowe informacje: jak sama nazwa wskazuje, jest to waluta, która bazuje na kryptografii w celu tworzenia nowych jednostek walutowych. Jest to waluta zarządzana przez oprogramowanie komputerowe. Waluta ta nie istnieje w żaden fizyczny sposób. Jest ona przechowywana przez użytkowników w ich indywidualnych portfelach, do którego dostęp mają tylko oni. Kryptowaluty nie posiadają żadnej centralnej jednostki takiej jak np. bank.

To co je wyróżnia to przede wszystkim bezpieczeństwo, brak możności podrobienia czy kradzieży. Kolejnymi cechami są przykładowo anonimowość użytkowników, prostota systemu czy brak powiązań z instytucjami finansowymi.

Wiedząc czym są kryptowaluty może nasunąć się pytanie, czy są to „prawdziwe pieniądze”. I tak i nie. Póki co nie stanowią one środka płatniczego, być może w przyszłości się to zmieni. Na chwilę obecną traktowane one są jako „środek wymiany” a nie płatniczy, tzn. że nie zapłacimy nimi w sklepie, chociaż pojawia się coraz więcej portali, które akceptują płatności online w Bitcoin (najpopularniejsza z kryptowalut). Posiadanie kryptowaluty oznacza to samo co posiadanie dóbr czy udziałów takich jak np. złoto.

dietetyk_edu_pl - wortal