Kurzajki zwane brodawkami, powstają wskutek zarażenia wirusem HPV. Są to grudkowe zmiany skórne, o nierównej powierzchni, bolesne, na początki jeszcze przed pojawieniem się zmian skórnych dają uczucie kłucia. Brodawki występują często i mogą przybierać różne postaci: brodawki płaskie, brodawki zwykłe lub inne łagodne zmiany skórne pochodzenia wirusowego.
W miarę rozwoju choroby i rozwijania się wykwitu kurzajki bolą i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W przypadku kurzajek umiejscowionych na stopach utrudniają one chodzenie, a też na dłoniach bolą przy chwytaniu przedmiotów w dłonie. Mogą się łatwo rozprzestrzeniać. Można się nimi zarazić kiedy naskórek zostanie uszkodzony. Przenoszą się one przez zwykły kontakt, łatwo się rozprzestrzeniają jednak nie nie przechodzą w postać złośliwą. Brodawkami podeszwowymi łatwo zarazić się w miejscach publicznych, w jakich chodzi się boso; w szatniach, łaźniach publicznych, przebieralniach, na basenie.
Osłabiona odporność zwiększa ryzyko zakażenia bakteryjnego, wirusowego i pasożytniczego, powoduje to niekiedy wystąpienie brodawek.
Ich leczenie wymaga rozpoczęcia wczesnego leczenia, wielce rzadko ustępują samoistnie w czasie kilku miesięcy. Ich działanie nie zawsze powoduje wyeliminowanie wirusa.
Chirurg
Inną metodą usuwania brodawek jest łyżeczkowanie. Jest toż metoda chirurgiczna rzadziej stosowana ze względu na konieczność zastosowania znieczulenia miejscowego oraz długi proces gojenia się rany po zszyciu.
Laser
Jedną z najnowszych metod jest wycinanie kurzajek za pomocą lasera, która wycina je bardzo dobrze i powoduje zabliźnianie ran. Istnieje także dużo sposobów domowych na pozbycie się kurzajek, jednak ich skuteczność jest zwykle bardzo mała i w konsekwencji następuje nawrót rozsiewania się ich z nowa do momentu całkowitego wyeliminowania wirusa. Że jest ich dużo i trudno opanować dalsze rozsiewanie, konieczna jest interwencja lekarza.
Krioterapia
Jednym ze sposobów leczenia jest krioterapia mianowicie wymrażanie przy wykorzystaniu pomocy płynnego azotu. Zabieg odbywa się jeden raz tylko w razie potrzeby można go ponowić.
Kwasy
Kolejnym sposobem na usunięcie brodawek jest ich wypalanie związkami zasadowymi; kwasem salicylowym lub stężonym kwasem mlekowym. Zabieg wypalania stosuje się przez co najmniej 15 dni, jest on jednak drażniący co może być utrudnienie przy leczeniu dzieci. Wypalone miejsce należy spiłować i potrzebne jest powtarzanie tego sposobie do momentu całkowitego wypalenia korzenia kurzajki. W przeciwnym razie kurzajka odbuduje się na nowo.
https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/owrzodzenie-zylne-podudzia-goleni/