Kosmetyki

Uroda

Z czego składają się kosmetyki?

Na rynku jest mnogość różnego rodzaju kosmetyków. Jednakże można wyodrębnić elementarne typy komponentów z których prawdopodobnie większość z nich jest tworzona.

Elementarne elementy kosmetyków to: woda, emulgator, zagęszczacz, konserwant, zmiękczacz, kolor, substancja nadająca zapach.

Woda

Woda stanowi podstawę nieomalże każdego rodzaju produktu kosmetycznego, w tym kremów, balsamów, makijażu, dezodorantów, szamponów i odżywek. Woda jest bazą całej mikstury, działa jako rozpuszczalnik, współtworzy emulsję.

Emulgatory

Tłuszcz nie zespala się z wodą. Zatem konieczna jest substancja, która umożliwi takowe połączenie . Emulgatory to substancje umożliwiające połączenie tłuszczu z wodą i uzyskanie w efekcie emulsji.

Mnóstwo produktów kosmetycznych opiera się na emulsjach – substancjach jednorodnych pod względem konsystencji, koloru, innych cech.

Zagęszczacze

Są to substancje umożliwiające uzyskanie stosownej konsystencji konkretnego kosmetyku. Krem nie może rozlewać się w dłoni ani też nie może być zbyt za gęsty, uniemożliwiając rozprowadzenie go po skórze. Mogą to być na przykład kwas stearynowy będący zagęszczaczem lipidów, żelatyna będąca przykładem polimeru, krzemionka będąca zagęszczaczem mineralnym czy też karbomer – czyli polimer kwasu akrylowego.

Pigmenty

Jeden z podstawowych komponentów kosmetyków, pozwalający uzyskać konkretny kolor włosom, skórze, paznokciom.

Pigmenty można podzielić na dwa główne typy: organiczne, które są cząsteczkami opartymi na węglu i nieorganiczne, które są zwykle tlenkami metali.

Emolienty

Emolienty to substancje które zmiękczają skórę, zapobiegając utracie wody. Są stosowane w szerokiej gamie kosmetyków. Sporo naturalnych i syntetycznych substancji działa jako emolienty, przykładowo olej kokosowy, wosk pszczeli, oliwa z oliwek, lanolina, olej mineralny, wazelina, gliceryna, tlenek cynku.

Aromaty

Aromat ma bardzo mocny wpływ na decyzje dotyczące wyborów kosmetyku. Składniki przydające aromat są odnotowane w specjalnej liście opublikowanej przez przemysł perfumeryjny. Substancje te wypełniają normy bezpieczeństwa.

Konserwanty

Wielce ważny składnik kosmetyków, albowiem środowisko oparte na wodzie może stanowić nader dobre miejsce dla rozwoju bakterii. Bakterie zmieniają cechy kosmetyku a nawet mogą uczynić go groźnym dla użytkownika.

Ostateczna charakterystyka danego kosmetyku zależy od konkretnej formuły. Liczba kombinacji składników jest olbrzymia.

Paulas choice