Wyposażenie sanitariatów publicznych

Publiczna przestrzeń

Standard toalet powszechnych przez zeszłe 30 lat uległ ogromnemu podniesieniu. Rozwój infrastruktury w Polsce pociągnął za sobą naturalnie pojawienie się większej ilości publicznych toalet. Z jednej strony toalety ogólnodostępne pojawiły się w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było, przykładowo na stacjach paliw, z drugiej strony powstały zupełnie nowe typy miejsc, gdzie toalety ogólnodostępne znalazły miejsce.

Oczywiście standard takich przybytków publicznych jest różny, w zależności od standardu danego miejsca. Natomiast pewne podstawowe standardy higieniczne powinny obowiązywać w każdej toalecie ogólnodostępnej. Z tym jest różnie. Trzeba zaakcentować, że właśnie higiena i wrażenia estetyczne mogą zaważyć o naszej opinii na temat całego miejsca.

Wespół ze progresem wzorców ogólnie wszystkich miejsc publicznych wzrósł niezaprzeczalnie generalny standard. Dotyczy to zarówno wyposażenia, czyli umywalek, muszli, pisuarów, podajników papieru, podajników mydła, suszarek do rąk jak i mebli. Często są to naprawdę bardzo eleganckie miejsca, z najwyższej klasy wzornictwem, zrobione ze stylem.

Do miejsc, w których powinny być oddane do użytku ogólnodostępne toalety zalicza się: bary, restauracje, kawiarnie, galerie handlowe, kina, teatry, stacje benzynowe, wystawy, muzea, kluby, puby, dyskoteki, domy kultury.

Wyposażenie toalet publicznych

Te elementy są dość powtarzalne. Nowością ostatnich lat są konstrukcje mające na celu udogodnienie korzystania z WC dla osób niepełnosprawnych. Są to przede wszystkim specjalne uchwyty.

Standardowe wyposażenie toalety publicznej to tak oczywiste elementy jak muszle klozetowe, pisuary, umywalki, dozowniki mydła w płynie, suszarki do rąk.

Różne standardy wyposażenia toalet publicznych na przykładzie suszarek do rąk

Suszarki do rąk to bardzo praktyczne urządzenie pozwalające na higieniczne wysuszenie dłoni. Suszenie polega na oddziaływaniu odpowiednio mocnego strumienia ciepłego powietrza. Włączenie odbywa się często na zasadzie fotokomórki – wystarczy ustawić dłonie w odpowiednim miejscu. Zdarzają się również włączniki na przycisk. Modeli suszarek do rąk jest nader mnogo, większość działa jednak w podobny sposób – tzn.: jest jeden wylot powietrza. Funkcjonują również tak zwane suszarki kieszeniowe, gdzie powietrze jest kierowane na dłonie z dwóch stron.

Jak prawdopodobnie we większości rodzajów urządzeń nabyć można suszarki z nieco gorszych materiałów, często plastikowe, mniej odporne na zużycie jak i te wykonane z materiałów trwalszych na przykład z obudową metalową.


suszarki do rąk