Nieurazowy obrzęk kończyn – powody

Zdrowie

Opuchnięta i obolała kończyna nie zawsze musi oznaczać urazową etiologię jej dysfunkcji. Gdy nie znamy przyczyny zmian w ruchomości i jej kształcie powinniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny oraz czucie. Lekarz powinien także zgromadzić należyty wywiad. Wiele chorób współistniejących może być powodem opuchlizny. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. W szczególności to zaburzenia odpływu żylnego manifestują się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

Niewydolność serca jest jednym z najpowszechniejszych powodów obrzęku nóg u osób w zaawansowanym. Wielokroć ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego typu zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Ludzie starsi nierzadko mają nieprawidłowo działający system termoregulacji. W ich przypadku nawet chwilowa ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może stwarzać kłopoty z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe także mogą powodować opuchnięcia kończyn. Specjalne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem.

Nadmierne zbieranie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

https://krakow.bodymove.pl/bol-w-stopie/

Każda sytuacja niezwiązana z urazem, w której zauważymy zmniejszoną ruchomość kończyny, jej opuchnięcie lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Przypuszczalnie powodem takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji winniśmy jak najszybciej udać się do lekarza aby dostać skierowanie na potrzebne badania. Nieprawidłowo funkcjonująca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to zaistnienie przykurczy oraz doprowadzi do jeszcze większej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym okresem powrotu do zdrowia oraz żmudną i męczącą rehabilitacją. Stąd trzeba reagować szybko i zdecydowanie. Jedynie takie działanie pozwoli nam na rychły powrót to zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *